Ez a policy brief a Budapesti Brit Nagykövetség és a REKK által közösen szervezett, „ Az energiatárolás jövője: Hosszú távú megoldások ” című, 2025. január 29-én megrendezett workshopon alapul.
Főbb következtetések:
- A hosszú idejű villamosenergia-tárolási (LDES) technológiák tovább támogathatják az időszakos megújuló energiaforrások integrációját, hozzájárulhatnak a hálózat stabilitásához, támogathatják a nagyléptékű villamosítást és a nehezen abszolválható ágazatok dekarbonizációját az ágazati csatolás révén.
- Számos hosszú idejű (legalább 6 órás) és szezonális tárolási megoldás létezik különböző technológiai jellemzőkkel és alkalmazásokkal. Az Egyesült Királyság élen jár az LDES-innovációban, ahol kutatók, innovátorok és technológiai szolgáltatók már kísérleteznek ezekkel a technológiákkal.
- Az Egyesült Királyság és a magyar jövedelemkompenzációs rendszerek különböznek egymástól, és rendelkeznek előnyökkel és kihívásokkal. A módszer kiválasztása valószínűleg számos tényezőtől függ (pl. piaci környezet, a támogatás célja). Mivel jelenleg egyik megközelítéssel sincsenek gyakorlati tapasztalatok, sikerüket csak a jövőben lehet értékelni.
- A szabályozásnak arra kell ösztönöznie a piaci szereplőket, hogy kihasználják a tárolás által kínált rugalmasságot, és meg kell könnyítenie az önálló vagy az elosztott termelőegységek mellé telepített tárolóegységek gyorsított és egyszerűsített csatlakoztatását. Ezen túlmenően a tárolási jellemzőkhöz igazított hosszú távú tarifaszabályozásra is szükség van az LDES és általában a villamosenergia-tárolás szélesebb körű elterjedésének támogatása érdekében.
- Az LDES-t olyan megoldásnak tekintik, amely a jövőbeni szén-dioxid-mentesítési célokat támogathatja. Elemzések szerint a következő két és fél évtizedben több száz GW LDES-kapacitást kell üzembe helyezni. A jövőbeni támogatási rendszerek segíthetnek felgyorsítani az LDES telepítését, mivel ezek kiegyenlített költségei folyamatosan csökkennek.