Az EU válaszul Oroszország indokolatlan ukrajnai inváziójára számos szankciót vezetett be, amelyek az orosz gazdaságot célozták. A 14. szankciós csomagig egyetlen intézkedés sem tartalmazott korlátozásokat az orosz vezetékes földgázra vagy cseppfolyósított földgázra (LNG). 2024 júniusában a 14. szankciós csomag megtiltotta:
- Az orosz LNG európai terminálokon történő átrakodását és továbbítását, valamint
- Az orosz LNG szállítását az összekapcsolt földgázrendszerhez nem csatlakozó terminálokra.
Részletesen, a 2024/1744-es Tanácsi Határozat az átrakodási tevékenységet bármely közvetlen vagy közvetett műszaki segítségnyújtásként, közvetítői szolgáltatásként, finanszírozásként vagy pénzügyi támogatásként határozza meg, amely az Oroszországból származó vagy onnan exportált földgáz átrakodásával kapcsolatos (4w. cikk). Ezenkívül a 2024/1745-ös Tanácsi Rendelet megtiltja az LNG importját az európai szállítórendszerhez nem csatlakozó terminálokra. Ezt a korlátozást Finnország és Svédország kezdeményezte, amelyek rendelkeznek a legtöbb kis léptékű, hálózaton kívüli LNG terminállal. A finn és svéd terminálokon kívül Málta Delimara FSRU és Spanyolország El Musel terminálja is érintett ebben a tilalomban. Ezek a létesítmények azonban nem tartoznak az orosz szállítmányok szokásos célállomásai közé.
Az orosz bevételek korlátozásán túl a szankciók szélesebb hatással lehetnek a globális gázpiacokra, befolyásolva az LNG- és más gázkereskedelmi áramlásokat Európában. Az Európai Gázpiaci Modellt (EGMM) alkalmazva megmutatjuk a szankciók hatását az európai piacra, valamint Oroszország LNG eladásaira és bevételeire.
Számos szakértő már véleményezte ezeket a szankciókat. Az OIES rámutatott, hogy a szankciók nem csökkentik az orosz LNG Európába irányuló mennyiségét, sőt növelhetik az orosz LNG eladásait, miközben korlátozzák a jamal LNG elérhetőségét. Arbeola megjegyezte, hogy a szankciók erősen megzavarják a Jamal LNG szállítási láncát, amelyet az ázsiai piacokra történő egész éves szállításokhoz alakítottak ki, így korlátozzák a terminál elérhetőségét, anélkül hogy az európai piacot érintenék. A Timera Energy szerint az EU átrakodási tilalma arra kényszeríti az orosz LNG flottát, hogy hosszabb utakat tegyen meg, ami leköti a szállítóhajókat, akadályozva ezzel a terminál teljes rakodási programjának fenntartását, és csökkentve annak kihasználtságát. E rövid elemzések megállapításaira építve tanulmányunk célja a szankciók hatásainak modellezése, valamint a mennyiségekre és a kereskedelemre gyakorolt hatások számszerűsítése.
Ez a tanulmány a következőképpen épül fel: Először egy "szankciók nélküli" esetet kalibrálunk a 2023 második negyedéve és 2024 első negyedéve közötti piaci feltételekhez. Másodszor, a Tanácsi Határozatok korlátozásait fogalmazzuk meg a modell számára, és számos forgatókönyvet azonosítunk arra vonatkozóan, hogyan valósulhatnak meg a szankciók. Harmadszor, a modell eredményeit összehasonlítjuk a "szankciók nélküli" esettel, különös tekintettel az LNG Európába irányuló áramlásaira, Oroszország bevételeire és eladásaira, valamint az EU gázbeszerzési költségeire. Végül összefoglaljuk a modellezés főbb megállapításait.