A 2022-es után az idei nyár is megmutatta, hogy nyáron kritikussá válhat mind a vízellátás, mind a városi hőszigetjelenség, amikor a növekvő lakossági vízigény mellett egyre nagyobb mértékben kell kielégíteni a települések (növelendő) zöldfelületeinek vízigényét is. Ehhez pedig szintén víz kell - ivóvíz vagy más forrás -, valamint kék és zöld felületek, ahol a párolgáson keresztül a víz hűtő hatása érvényesül.
A prognosztizálhatóan növekvő igények egyszerre jelentenek kihívást az infrastruktúra működtetése, az infrastruktúra kapacitásának használata és a vízkészletek rendelkezésre állása szempontjából. Településről településre változik, hogy e három szempont, valamint a település földrajzi jellemzői és időjárási kitettsége együtt milyen intézkedéscsomag kialakítását indokolja. A kihívást nem is elsősorban a megfelelő intézkedések azonosítása, hanem azok gyakorlatba ültetése jelenti.
Számos külföldi jó példa áll rendelkezésre hasonló helyzetek kezelésére, ezek közül több esettanulmányt is feldolgoztunk. A workshop végére beszélgetést tervezünk arról, hogy az elvi lehetőségek közül melyek azok, amelyeket a hazai települések is alkalmazni tudnak, milyen irányba kellene továbblépni, hogy lehet megőrizni a települések élhetőségét és zavartalan társadalmi-gazdasági működését elhúzódó kánikula idején.
Mind személyes, mind online részvétel esetén kérjük, regisztráljon ezen a linken.
Kapcsolódó esemény: Az aszályok és a vízhiány káros hatásainak enyhítése Délkelet-Európában (2024. szeptember 24., 9:00 - 11:00, online)
A kutatást a European Climate Foundation támogatta.