Az elmúlt évben Európa földgázpiacai gyökerestül felfordultak. Oroszország először a kínálat fokozatos visszatartással manipulálta a piacokat, melyre Európa gyorsan és hatékonyan reagált. Rövid távon az orosz gázt LNG-re cserélte a kontinens. A 80%-os betárolási céllal és az orosz gáz kiesésével hatalmas addicionális LNG-igény jelent meg Európában. A globális LNG-piacok erre rugalmasan reagáltak, ami erősen felhajtotta az ázsiai árakat: az elmúlt tíz évben először kereskedett Európa prémiummal az ázsiai piacokhoz képest. Nyár végére a tárolói célok teljesültek, Európa minden eddiginél felkészültebben várja a telet.
A következő tél gázellátása Európában biztosnak látszik, de az orosz gáz nélkül hogyan tölthetők fel a tárolók jövőre? Milyen áron vehetünk gázt a következő hónapokban? Visszatér-e az európai piac a háború előtti árszintekre, vagy stabilizálódnak a magas gázárak? Mit tehet Európa és Magyarország, hogy hosszú távon is megfizethető energiához jussanak a háztartások, az ipar és az erőműveink? Ezekről a kérdésekről beszélgettünk vendégeinkkel a REKK hagyományos gázévet értékelő rendezvényén.
Előadók:
- Kotek Péter, kutató főmunkatárs, REKK
- Ságvári Pál, stratégiai és nemzetközi ügyekért felelős elnökhelyettes, Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal
A panelbeszélgetés résztvevői:
- Lakatos Benjámin, vezérigazgató, MET Csoport
- Garai Dániel, vezérigazgató, CEEGEX Zrt.
Kriston Ákos, vezérigazgató, Magyar Földgáztároló Zrt.
- moderátor: Felsmann Balázs